Știrile sportive, FOTE 2013 și Steaua

Am pierdut ieri un sfert de oră din viață uitându-mă la știrile sportive de pe ProTV.
Am făcut-o special ca să verific o ipoteză pe care o aveam.

În urma acestei experiențe pot acum să vă spun clar ce s-a întâmplat pe parcursul sfertului de oră alocat acestor știri:

• 7-8 minute alocate echipei CFR Cluj, din care minim 1 minut fără nici o legătură cu meciul (de exemplu despre un patron de restaurant care ține și cu Inter …OAU, cât de interesant)
  • 6 minute pentru Steaua. Mai puțin ca de obicei și decât CFR pentru că nu aveau drepturile să difuzeze meciul Stelei.
    Absolut nimic care să îmi atragă atenția referitor la meci în tot acest timp.
  • 1 minut despre un meci de box
  • O știre de 30 de secunde despre tenis în care aflăm că Sorana Cârstea a pierdut un meci, dar, mult mai important, s-a întâlnit cu Maradona la meci (probabil d-aia a putut fi inclusă în ediția sportivă).

În rest, pentru cei care s-au uitat doar la aceste știri, mai era minim o știre sportivă de un “minim” interes. România luase în ziua respectivă a treia medalie de la FOTE, argint la biatlon. Medalie câștigată de Dorottya Buzas. (știre Mediafax)

Despre FOTE (EYOWF în engleză) – Festivalul Olimpic al Tineretului European, am scris și aici, cu referire la spectatorul mușcat de un câine pe pârtie.
Este cea mai mare competiție pentru tineri din Europa. Este o dată la 2 ani și acum mai este și la noi în țară.
Și cu toate acestea, nici măcar un minut amărât nu a fost alocat pentru acest eveniment și despre medalia câștigată.

Iar după aia se mai miră lumea de ce nu avem rezultate la olimpiadă.
Păi o medalie la Olimpiada de Tineret nu e destul ca să ajungi la știri. Dar e de ajuns ca femeie să îți arăți țâțele unui fotbalist sau ca bărbat să vii să-l pupi pe JiJi Oierul șef.

În cazul ăsta ce rost mai are să te chinui să muncești mulți ani de zile când e mai rentabil să nu faci nimic și doar să te comporți ca o curvă sau un cocalar?

Inițial articolul trebuia să fie fără Steaua..dar după meciul de aseară trebuie să zic ceva și despre asta.

Ca orice român veritabil ce se pricepe la toate, dar în special la fotbal, pot să declar că Steaua chiar a jucat bine ieri și merită felicitări pentru calificare.

A avut o mentalitate destul de rară pentru echipele românești și chiar a jucat fotbal după ce a luat bătaie în Olanda și a ieșit în atac tot meciul.
Chiar am fost fericit că s-a calificat după penalti-uri; la valoarea fotbalului românesc e totuși o performanță.
Deși când te gândești că avem la handbal, baschet, volei echipe românești ce ajung în mod constant în aceste faze ale competițiilor și nu au nici 1% din expunerea pe care o are fotbalul parcă nu mai e așa de bine.

Iar fericirea de după penalti-uri s-a evaporat oricum instant în momentul în care a început să vorbească oierul după meci.
Dar să nu îl mai menţionăm pe “the one who shall not be named”. O să zic doar încă o dată Bravo Steaua!

This entry was posted in Suparari and tagged , , . Bookmark the permalink.